
Wartości jakie daje kibicowanie
Doskonałość – rozumiana jako dążenie do rozwoju najlepszej wersji siebie. Sportowcy inspirują nas pracą, którą wykonują, a ich determinacja i wytrwałość pomimo przeszkód pokazuje, że możemy osiągać swoje wyznaczone cele.
- Przyjaźń –stadion to miejsce, gdzie spotykają się ludzie z całego świata, wywodzący się z innych kultur. Pomimo bariery językowej czy różnorodności, sport pokazuje, że możemy budować przyjaźnie, a wspólna pasja może być językiem komunikacji.
- Szacunek – zarówno poprzez stosowanie zasady fair play, czyli uczciwej gry, jak i szacunek dla rywali i sędziów. Igrzyska, zawody, turnieje promują tolerancję i brak dyskryminacji ze względu na płeć, orientację czy cechy osobiste.
- Pokój – igrzyska olimpijskie mają na celu promowanie pokoju na świecie i porozumienie między narodami. W starożytności igrzyska były momentem zawieszenia broni i zaprzestania walk między państwami.
- Współpraca – zawody promują wspólnotę i współpracę, zawodnicy jednoczą się w ramach swoich społeczności, a wioski olimpijskie to miejsca, gdzie wszystkie kraje mogą wzmacniać swoje więzi i wzajemnie sobie kibicować
- Radość z wysiłku – to wydarzenie przypomina, że radość nie płynie tylko z wygranej, ale przede wszystkim z pokonywania własnych przeszkód i dążenia do swoich marzeń, niezależnie od wyniku. A zachwycające wyczyny sportowe pokazują, jak wiele jest w stanie zrobić ludzkie ciało, co zachęca do odkrywania swoich talentów.
5 zasad pozytywnego kibicowania
Wydarzenia sportowe to doskonała okazja do edukowania młodych pokoleń poprzez sport. Dlatego warto wiedzieć, jak kibicować, aby Dzieci czerpały od dorosłych życiowe mądrości.
- Szacunek dla wszystkich – kibicując, pamiętajmy, że każdy sportowiec przeszedł bardzo trudną drogę pełną wzlotów i upadków. Do jednego występu przygotowuje się wiele lat. Jako kibice nie mamy pojęcia, co dzieje/działo się w jego życiu i przez co przeszedł. Dlatego doceńmy wysiłek i zaangażowanie, a nie sam wynik. Dodatkowo dopingowanie swoich faworytów nie oznacza brak szacunku do jego rywali. Kibicując, pamiętajmy, żeby nie obrażać nikogo — innych zawodników, sędziów czy organizatorów.
- Działanie pod wpływem emocji – sport dostarcza wielu emocji, a oglądając sportowe poczynania, możemy odczuwać niepokój, złość czy zdenerwowanie. Wszystkie emocje są ważne, bo wszystkie nas o czymś informują. Jednak to od nas zależy, jak pod wpływem tym emocji będziemy się zachowywać. Dlatego warto pamiętać o tym, by wyrażać je w sposób kulturalny. Unikajmy obraźliwych słów czy gestów, oceniania czy etykietowania. Dzieci obserwują to i będą powielać nasze zachowania. Jest nawet taki fajny cytat – „Nie martw się, że Dziecko Cię nie słucha, martw się, że Cię obserwuje”. Jeśli więc chcesz, aby Twoje Dziecko było miłe i uprzejme dla innych, podczas oglądania sportowych igrzysk masz szansę mu pokazać, że pomimo trudnych emocji, nadal możemy zachowywać się uprzejmie.
- Doceniaj, nie oceniaj – podczas sportowych wydarzeń starajmy się podkreślać wysiłek innych, ich zdolności czy coś, co w nich cenimy. Nie potrzebujemy ich oceniać. Jeśli ktoś ma kogoś oceniać, to niech robi to tylko sportowiec względem samego siebie – po to, by stawać się lepszym. Mało tego, pamiętajmy, że łatwo obserwować wszystko z perspektywy kanapy, a dużo trudniej stać i walczyć na boisku, macie, korcie, czy bieżni.
- Uznaj ducha sportu – sport to nie tylko wyniki, choć najłatwiej tak nam na to patrzeć. Jak już wiesz, idea igrzysk olimpijskich zakłada szerzenie takich wartości jak fair play, szacunek
,czy pokój. A więc podkreślajmy te zachowania, które są przykładem działań zgodnie z takimi wartościami – np. gdy przeciwnik sam przyzna się do popełnionego błędu lub rywale po zakończeniu rywalizacji przytulą się do siebie i szczerze pogratulują. - Zwracaj uwagę na zdrowe nawyki – sportowcy to często osoby, które dbają o swoje zdrowie poprzez zdrowie odżywianie, odpowiednią ilość snu czy pracę nad własną psychiką. Zachęcaj Dziecko, aby czerpało z nich przykład i wprowadzało zdrowe nawyki do swojego życia. Oczywiście aktywność fizyczna jest tak samo ważnym czynnikiem zachowania zdrowia, a Dziecko oglądając różne dyscypliny może znajdzie taką, która najbardziej go zaintryguje i zachęci do podjęcia działania.